Často kladené otázky

Odpoveď zobrazíte kliknutím na otázku. Ak nenájdete odpoveď na svoju otázku, napíšte nám.

Pre koho je portál spotreba.sk určený ?

Pre všetkých, ktorí chcú mať pod kontrolou evidenciu nákladov spojených s vaším vozidlom, kontrolu priemernej spotreby, evidenciu tankovaní a uskutočnených jázd.

Stačí sa zaregistrovať, zaevidovať Vaše vozidlo (alebo vozidlá) a evidovať si tankovania, jazdy a všetky náklady spojené s vozidlom. Takto získate dokonalý prehľad o všetkých výdavkoch, priemernej spotrebe, nákladoch na tankovanie a o uskutočnených jazdách.  

Aký stav tachometra má byť v nastaveniach vozidla aby aplikácia počítala spotrebu správne ?

Stav tachometra v nastaveniach vozidla by mal byť akýkoľvek kedy začnete používať aplikáciu avšak je nutné zapisovať údaj iba ak ste natankovali plnú nádrž. Až potom môžete zapisovať tankovania.

 

To znamená, že východzia hodnota pre výpočet priemernej spotreby bude vychádzať zo stavu tachometra a plnej nádrže.

 

Takto zadaný stav tachometra a nádrže pri registrácii zabezpečí presný výpočet priemernej spotreby už od prvého tankovania

Možem si zvoliť, aké informácie budú viditeľné pre ostatných a ktoré nie ?

Áno, pri pridávaní alebo editovaní vozidla máte možnosť nastaviť si, ktoré informácie sa budú zobrazovať na portali spotreba.sk.

Možnosti:

Skryť všetky tankovania vozidla na spotreba.sk -  ak zaškrtnete túto možnosť, všetky údaje o tankovaní zostanú pre ostatných návštevníkov webu spotreba.sk skryté.


Skryť všetky náklady vozidla na spotreba.sk
- ak zaškrtnete túto možnosť, všetky údaje o nákladoch zostanú pre ostatných návštevníkov webu spotreba.sk skryté.


Skryť všetky jazdy vozidla na spotreba.sk
- ak zaškrtnete túto možnosť, všetky údaje o jazdách zostanú pre ostatných návštevníkov webu spotreba.sk skryté.

Skryť vozidlo na www.spotreba.sk - ak zaškrtnete túto možnosť, vozidlo ako aj všetky aktivity zostanú pre ostatných návštevníkov webu spotreba.sk skryté.

 

 

Prednastavané (zaškrtnuté) voľby sú: Skryť všetky náklady vozidla na www.spotreba.sk a Skryť všetky jazdy vozidla na www.spotreba.sk

Ako zadať prvé tankovanie, musím natankovať do plnej nádrže ?

Prvé tankovanie sa do evidencie tankovania nevkladá.

 

Vysvetlíme si zopár variant-možností aký typ vozidla idete evidovať aby sme predišli nespokojnosti s výpočtom spotreby:

 

A.
1. Kúpim si auto. Má na tachometri 5 km a v nádrži zhruba 10 litrov.
2. Zaevidujem ho v apke ako nove vozidlo a do stavu tachometra, kde je vysvetlene poznamkou, ze to je stav pri plnej nadrzi zaevidujem 5 km (hoci mam v nadrzi iba 10 litrov a nie plnu).
3. Potom idem na pumpu vzdialenu 0.1 km (to je jedno) a zaevidujem prve tankovanie moze byt ake chce (doplna alebo ciastocne) lebo mame na to percenta stavu nadrze. Cize nenutime tankovat do plna. Dajme tomu, ze natankujete 40 litrov...

 

B. Ti ktori citaju a chapu ze stav tachometra na vozidle musi byt vzdy s plnou nadrzou urobia toto:


1. Kupim si auto. Ma na tachometri 5 km a v nadrzi 10 litrov. Mozem ho aj zaevidovat v apke ale musim pamatat na potrebu opravy pociatocneho stavu tachometra zadaneho v nastaveniach vozidla.
2. Auto pouzivam jazdim a tankujem. Niekedy po natankovani vozidla do plna sa rozhodnem vyuzit nasu apku. Idealne to je, ked tak ako v bode A.3 prejdem hned s novucickym autom z predajne 0.1 km na pumu a natankujem do plna.
3. Zaevidujem nove vozidlo v apke alebo opravim zaznam pripadne uz urobeny podla bodu B.1. Mam prave pnu nadrz a tak spravne do pociatocneho stavu tachometra zaevidujem/opravim fyzicky stav tachometra (idealne to je 5.1km).
Neevidujem prve tankovanie, nastavil som iba jednoznacny pociatocny stav vozila. Prve tankovanie zaevidujem az pri nasledujucej navsteve pumpy.

 

Je zrejeme, ze medzi uzivatelmi A a B je taky rozdiel v zaevidovanych udajoch (litroch paliva), ktory ignorovanie prveho tankovania (u B je to vlastne akoby druhe tankovanie) este zhorsi, ze vobec nevieme ako mame pocitat udaje, kedze nevieme nijako zistit kto je A a kto B. Rozdiel medzi A a B su desiatky litrov benzinu.

Toto teda nevieme riesit tak, aby sme to vedeli zdovodnit vsetkym uzivatelom ale najma nie uzivatelom B, ktori daju naspravne vysledky hoci program pouzivali spravne.
Neradi by sme ignorovali prve tankovanie a tym potom kazili matematicke vypocty priemernej spotreby.

Existuje aplikácia na iPhone, kde by som si mohol zadávať všetky údáje tak ako na portáli spotreba.sk ?

Áno, pomocou aplikácie spotreba.sk môžete evidovať vaše tankovania, náklady, jazdy priamo v mobile. Nie je teda problém zadať tankovanie priamo na čerpacej stanici. Aplikácia je samostatná, to znamená všetky možnosti ako má portál spotreba,sk má aj aplikácia.

 

Pri pridávaní vozidla do aplikácie máte dve možnosti zadania vozidla:

 

1. DOPORUČENÁ MOŽNOSŤ - vybrať si svoje vozidlo pomocou výberových položiek (značka,model,karoséria,palivo,motor)

2. zadať len názov vozidla

 

Doporučujeme zadávať vozidlo pomocou 1. možnosti. Získate tak výhodu v tom, že budete môcť zadávať údaje aj na portáli spotreba.sk a možnosť synchronizácie takto zadaných údajov s aplikáciou.

 

Užívateľ má v aplikácii možnosť zálohovať si dáta na server. Má tak istotu, že v prípade straty/výmeny mobilného telefónu, nepríde o svoju evidenciu. Ak zadal svoje vozidlo pomocou výberových položiek (1. možnosť), može si svoje dáta v mobile synchronizovať s dátami zadanými na portáli spotreba.sk.

 

Pre bežné zadávanie aktivít ako sú napr. tankovanie, náklady , jazdy nie je potrebné pripojenie na internet, dá sa teda používať napr. aj v zahraničí, kde sú veľké poplatky za mobilný internet.

Ako zazálohujem dáta z mobilnej aplikácie na server ?

Už pri prvom spustení aplikácie Vás vyzveme o zadefinovanie prístupov pre zálohovanie, jednak aby Vaše data boli aj online na webe www.spotreba.sk , taktiež aj pre zabezpečenie dát aby nedošlo k strate. Alebo v prípadnej zmene telefónu.

 

Ak ešte nemáte prístup na www.spotreba.sk treba si ho prostredníctvom aplikácie najskôr zriadiť

kliknutím na "Registrovať zálohovacie konto", kde si nastavíte e-mailovú adresu a heslo.

 

Pre založenie dát na webe alebo aktualizáciu zálohovej databázy na úvodnej stránke aplikácie kliknite ozubené koliečko na pravo hore, potom "Záloha a obnovenie údajov" a následne stlačte "Zálohovať údaje".

Je možné importovať dáta z spritmonitor.de ?

Áno tento import umožňujeme pre náklady a tankovania, avšak treba brať na ohľad skutočnosť, že systém spritmonitor.de a spotreba.sk má veľa rozdielov v spracovávaní dát.

 

Príklad, na spritmonitor.de sa zadáva 

odometer a distance (tachometer a vzdialenosť)
na spotreba.sk len odometer (tachometer)

 

ak na spritmonitor.de zadávate postupne všetky tankovania a všetko riadne zapisujete nemal by nastať problém a odometer s vzdialenosťou a ďalším odometrom by mal sedieť, ak ale zabudnete nejaké tankovanie, alebo zle odčítate šíslo s tripmetra(vzdialenosť) čo sa veľmi často stáva náš systém bude vykazovať chyby pri synchronizácii, pretože bude označovať tieto tankovania ako nesprávne zadané, pretože nešli chronologicky za sebou kilometre na odometri...

 

Doporučujeme pred importom skontrolovať dáta či sú všetky chronologicky zadané, ak sú tam medzery tak ich doporučujeme doplniť aby sme ziskali kompletný záznam pre odometer(tachometer)

Ako obnovím zálohu zo servera do mobilnej aplikácie ?

Ak si priebežne ukladáte dáta na server, alebo pracujete s aplikáciou iba online, môžete si kedykoľvek prepísať dáta v aplikácii zo zálohovacieho serveru. Na úvodnej stránke aplikácie Kliknite ozubené koliečko na pravo hore, potom "Záloha a obnovenie údajov"  a následne stlačte a potvrdte "Obnoviť údaje zo zálohy".

Zadávam si údaje aj v mobilnej aplikácii spotreba.sk aj na portáli spotreba.sk. Je možnosť synchronizácie údajov z mobilnej aplikácie a údajov zadaných na portáli ?

Áno je, na správnu synchronizáciu je potrebné dodržať nasledovný postup:

 

-vždy pred zadávaním údajov na portáli spotreba.sk si v mobilnej aplikácii dajte zálohovať údaje na server

-po zadaní údajov na potráli spotreba.sk si v mobilnej aplikácii zadajte obnoviť údaje zo zálohy

 

Takto budete mať aktuálne (zosynchronizované) údaje aj v mobilnej aplikácii aj na portáli spotreba.sk

Podmienkou možnosti synchronizácie je, že vozidlo bolo zadané v aplikácii pomocou výberových položiek (značka, model, karoséria, palivo, motor) alebo bolo vozidlo zadané prvý krát cez portál spotreba.sk

Je možné používať aplikáciu spotreba.sk na viacerých mobilných zariadeniach súčasne ?

Áno je, na správnu synchronizáciu je potrebné dodržať jednoduchý postup:

 

-vždy pred zadávaním údajov v mobilnej aplikácii spotreba.sk si dajte obnoviť údaje zo zálohy

-po zadaní údajov v mobilnej aplikácii si dajte zálohovať údaje na server (ak máte zapnuté automatické zálohovanie, tento krok môžete vynechať)

Nemôžem nájsť presný typ vozidla vo vašej špecifikácii

Skúste vybrať iný obsah povedzme 1.2, 1.1, niektoré obsahy prevyšujúce ccm su už v inej triede preto ich nedohladáte tam kde ich očakávate. Nevieme túto záležitosť nijak 100% vyriešiť.

Ak sa stále nedarí nájsť Vaše vozidlo, navoľte najbližsie príbuzné.

Nový výpočet priemernej spotreby

Výhody nového výpočtu priemernej spotreby :

 

- presnejší výpočet

- možnosť zadávaž kombinované tankovania Benzín/LPG

 

Informácie pre existujúcich uživateľov:

Je potrebné doplniť veľkosť nádrže do špecifikácií Vášho auta:

Po doplnení veľkosti nádrže prebehne konverzia existujúcich tankovani na nový výpočet priemernej spotreby.Ak tento údaj nebude doplnený, priemerná spotreba sa bude nadalej počítať starým výpočtom.

 

Doplňujúce informácie k existujúcim tankovaniam:

 

Ak máte auto s motorom benzín/diesel : 

-všetky doteraz zadané čiastočné tankovania nebudú zobrazovať priemernú spotrebu . Ak doplníte u takýchto tankovaní  údaj o stave nádrže po natankovani , vypočíta sa priemerná spotreba.

 

Ak máte auto s  kobináciou benzín/LPG: 

-všetky doteraz zadané tankovania nebudú zobrazovať priemernú spotrebu . Ak doplníte u takýchto tankovaní údaje o stave nádrží po natankovani, vypočíta sa priemerná spotreba.

-ak nedoplníte chýbajúce údaje o stave nádrží u tankovaní,prvé následne pridané tankovanie bude štartovacie (bez priemernej spotreby) a ďalšie zadané tankovania už budú zobrazovať priemernú spotrebu.

Dajú sa importovať udaje o tankovaní, nákladoch ?

Momentálne je možné importovať tankovania a náklady z portálu www.spritmonitor.de.
Postup: V uživatelskej časti v zozname aktivít kliknite na odkaz import. Vložte CSV súbor, ktorý ste získali exportom vašich záznamov zo stránky www.spritmonitor.de. (typ aktivity tankovanie/náklady bude automaticky detekovaný)

Nenašiel som čerpaciu stanicu, na ktorú chodievam tankovať. Možem ju pridať ?

Áno, pri vkladaní tankovania možete v zozname čerpacích staníc vložiť chýbajúcu čerpaciu stanicu kliknutím na odkaz - Pridať novú čerpaciu stanicu.

Dobrý deň, používam Vašu apku na aute benzín/LPG. Ako mám zadať takéto tankovanie?

Výpočet priemernej spotreby pri aute s dvoma nádržami sme vyriešili kombináciou spotrieb benzínu a LPG.

 

V prípade, že by sme chceli zobrazovať priemernú spotrebu benzínu a LPG zvlášť, potrebujeme do výpočtu od užívateľa zadať údaje, ktoré ani on sám nepozná - Ak som napríklad práve natankoval LPG, to vôbec neznamená, že som predchádzajúci interval jazdil iba na LPG. Vždy je v tomto intervale spotrebovaná aj istá časť benzínu, avšak kvalifikovane odhadnúť pomer kilometrov najazdených výhradne na benzín a naopak výhradne na LPG je takmer nemožné.

 

Z tohto dôvodu sa výpočet priemernej spotreby vypočítava ako kombinácia spotreby LPG a benzínu.

 

Aby takýto výpočet fungoval, je nutné pri pridávaní záznamu o tankovaní LPG nastaviť nielen stav nádrže LPG ale aj benzínu, aj keď tento sme práve netankovali. Meniaci sa stav nádrže benzínu nám pomáha 

Nenašli ste odpoveď na Vašu otázku ?

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť